Raznovrsno Forum - Pokreće vBulletin
Jeftina izrada sajtova
SrbHost.com

Oglasite se ovde

Dobrodošli, ovo je Vaša prva poseta?
Registrujte se danas da biste dobili pristup svim našim funkcijama koje uključuju kreiranje tema, odgovaranje na postove, privatne poruke i još mnogo toga!

Šta čekaš?
Registrovani ste?
Prijavite se na svoj nalog odmah
Status:
Sada Pušteno:
Slušalaca:

Rezultati 1 do 2 od 2

Tema: Kako se pas oseća kada ostane sam kod kuće?

  1. Post #1

    #1
    Senior Član Mileva avatar Germany
    Datum registracije
    11.10.2019
    Pol
    Zensko
    Lokacija
    u selu
    Poruke
    485
    Hvala Thanks Given 
    1
    Hvala Thanks Received 
    1
    Zahvaljeno
    1 Post
    Online Vreme
    2 Days 5 Sat/a 30 Minuta 57 Sekunde
    Moć reputacije
    5

    Post Kako se pas oseća kada ostane sam kod kuće?

    Kako se pas oseća kada ostane sam kod kuće?


    Kako će pas reagovati kada ostane sam kod kuće, zavisi od toga da li je udomljen ili kupljen kao štene,
    na koji nivo buke u domu je navikao, da li mu stres predstavlja razdvajanje od vlasnika ili samoća.
    Najvažniju ulogu u prilagođavanju psa na samoću tokom nekoliko sati ima ‒ vlasnik
    Dolazak psa u naše okruženje, bilo da smo ga birali ili je došao sam, predstavlja veliku promenu u
    našem životu. Navike moraju da se menjaju i moramo polako da se prilagođavamo novom članu
    porodice. Ovaj novi odnos nosi sa sobom puno izazova, jer novi član ima svoje potrebe koje moramo
    da ispunimo i uklopimo u naše svakodnevne obaveze i okolnosti koje nas okružuju. Ono na šta bi trebalo
    posebno da obratimo pažnju jeste kako možemo psa da ostavimo samog, bez našeg nadzora i brige,
    i koliko dugo.


    Koliko dugo može da bude sam

    Opšta je preporuka da se pas ne ostavlja sam duže od četiri do šest sati. Pogrešna je ideja da pas može
    da provede ceo dan sam, pre svega zbog toga što je pas socijalno biće, ali i zbog njegovih fizioloških
    potreba i očuvanja psihofizičkog zdravlja.



    Ponašanje

    Prvo pitanje koje morate postaviti sebi je kako će pas reagovati na izolaciju. Svi psi različito reaguju na
    stres usled ostavljanja, i to je nešto što morate proveriti. Postoji nekoliko faktora koji će uticati na
    ponašanje vašeg psa kada ostane sam. Potrebno je da pokušamo da ostanak u domu u kojem nas nema
    sagledamo kroz oči našeg ljubimca, što i nije baš lak zadatak.

    Kome smo pružili dom

    Postoji velika razlika između pasa koji su usvojeni iz nekog prihvatilišta i onih koji su kupljeni kao štenci.
    Psi koji su udomljeni pokazuju veću socijalnu inteligenciju i mnogo se lakše adaptiraju na novonastalu
    situaciju. Njih je lakše navići na to da moraju ostati nekoliko sati sami. Psi koji su uzeti kao štenci, bilo
    da su kupljeni ili udomljeni, mnogo se teže prilagođavaju kada ostanu sami jer svoje okruženje razumeju
    kao svoju primarnu porodicu i izostanak primarne ljubavi i emocije nekada predstavlja nepremostivi problem.

    Uticaj buke

    Ako je vaša porodica velika i ako u njoj ima male dece, nivo buke je sigurno visok tokom dana.
    Ako psa koji je navikao na buku, kretanje, stalnu promenu događaja i okolnosti u njegovom okruženju
    iznenada ostavite samog i u tišini nekoliko sati, to može veoma loše uticati na njega i na stvaranje navike
    da bude sam.

    Uticaj okoline

    Zvuci koji dolaze iz okoline su veoma važni. Ako je okolina bučna, pogotovo ako u blizini vašeg stana ima
    i drugih pasa, lako se može dogoditi da kada napustite stan nastane neprestani lavež jer „napušteni”
    pas lajanjem doziva svoje drugare i saopštava im da mu je potrebna pomoć. Takođe, blizina bučnih
    saobraćajnica može dovesti do toga da nepoznati zvuci plaše vašeg ljubimca.

    Navika i dnevna dinamika

    Simptomi koji pokazuju da je pas pod stresom mogu biti vidljivi i pre nego što napustite dom. Ako pas zna
    da odlazite na posao ili imate neke druge dnevne obaveze, njegov se strah može uvećavati i može početi
    da ga pokazuje i pre nego što krenete.



    Izolacija i razdvajanje

    Potrebno je pre svega razlučiti ova dva termina. Pas koji pokazuje strah od izolacije svojim ponašanjem
    ukazuje na to da ne želi da ostane sam, dok pas koji pokazuje strah od razdvajanja dolazi u stanje stresa
    kada određena osoba nije tu, bez obzira na prisustvo drugih ljudi u njegovoj okolini.

    Neželjeno ponašanje

    Najčešći simptomi ovog poremećaja se ispoljavaju promenom ponašanja pasa koji ostaju sami, u vidu
    neprestanog lajanja, zavijanja, žvakanja stvari vlasnika, uništavanja nameštaja, uriniranja po kući ili
    kopanja, najčešće kod ulaznih vrata, u pokušaju da napuste stan. Nekada ovi simptomi mogu i da se
    produbljuju pa dolazi do samopovređivanja (automutilacije). Drugi najčešći simptom je uništavanje
    stvari ili predmeta. Vlasnik veoma često može da primeti da psu nedostaje zub, da su mu šape izgrebane,
    a nokti iskrivljeni ili iščupani. Takođe, moguće je primetiti da pas u stolici ima ostatke raznih predmeta
    koje je uneo u sebe tokom nekontrolisanog grizenja stvari. Neki psi kada ostanu sami počinju manično
    da se kreću jednom istom putanjom po kući ili dvorištu, pa je moguće primetiti da je na tim delovima t
    epih uništen ili je trava polegla. Ovi simptomi se mogu javiti i u slučajevima kada se poremeti ustaljeni
    dnevni raspored ili pri promeni stana i mesta na koje je pas navikao.

    Moguća rešenja

    Pre svega treba pokušati s pretvaranjem neprijatnih situacija u prijatne i pritom pokazati psu da se u
    stvari u njegovom okruženju ne dešava ništa posebno kada on ostane sam. Potrebno je da mu ostavite
    omiljenu hranu ili najdražu igračku pre nego što krenete. Tako će pas vaš odlazak povezati s nečim
    prijatnim i polako će početi da gubi osećaj da se vašim odlaskom dešava nešto loše. Ovo je potrebno
    ponavljati pri svakom odlasku, na primer ujutru pre polaska na posao.
    Odvajanje mora biti postepeno. Prvo se pas odvoji na nekoliko minuta, a kasnije na sve duže periode.
    Takođe je veoma dobro da se pri odvajanju od osobe za koju je životinja primarno vezana pojavljuje
    druga poznata osoba, koja će ostati sa psom neko vreme.

    Signali i navike

    Veoma je važno da predupredite strah kod vašeg psa tako što ćete menjati signale i navike.
    Ovaj postupak podrazumeva relaksaciju i promenu značenja vaših postupaka. Ako je pas navikao
    da pri odlasku oblačite kaput ili uzimate ključeve sa stola ‒ možete uraditi sve te radnje, a zatim
    ostati kod kuće duže vreme. Ovim postupkom ćete relaksirati psa i pokazati mu da određene
    radnje ne znače uvek vaš odlazak, pa će on s vremenom početi da gubi interesovanje za ovakav
    vid vašeg ponašanja.

    Nov ljubimac

    Takođe, dosta može da pomogne i nabavljanje novog kućnog ljubimca, koji će s vremenom
    početi da ublažava simptome straha pri odlasku osoba za koje je pas vezan. Terapeuti za
    ponašanje pasa preporučuju uzimanje drugog kućnog ljubimca jer se time rešava veliki
    broj problema ove vrste.

    Simptomi straha:

    – Neprestano lajanje
    – Zavijanje
    – Žvakanje stvari vlasnika
    – Uništavanje nameštaja
    – Uriniranje po kući
    – Kopanje


    vesti-online.com, petmagazine.rs

  2.    OGLASI


  3. Post #2

    #2
    Junior Član filip.7695 avatar Croatia
    Datum registracije
    24.04.2023
    Pol
    Musko
    Lokacija
    Karlovac
    Poruke
    10
    Hvala Thanks Given 
    0
    Hvala Thanks Received 
    0
    Zahvaljeno
    0 Posts
    Online Vreme
    1 Sat 47 Minuta 5 Sekunde
    Moć reputacije
    0

    Podrazumevano Odg: Kako se pas oseća kada ostane sam kod kuće?

    Mi doma posjedujemo maltezera, inace nije pasmina psa koji voli biti sam ali zbog posla i obaveza neko vrijeme bude sam doma i navikao se, ali sreca i veselje je kad god netko dodje doma, neopisivo.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Slične teme

  1. Kada treba reći "volim te"
    Od Mileva u forumu Ljubav - Seks - Romantika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 15.10.2019, 10:30

Oznake za ovu temu

Bookmarks

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •  

Prijatelji Sajta