Sačuvana poslednja vodenica u topličkom kraju

Sedamdesetodišnji penzioner Slobodan Ćirić iz kuršumlijskog sela Rudara, uspeo je da
obnovi i pusti u rad svoju, teško oštećenu vodenicu u aprilskim poplavama.

Sanacija poslednje sačuvane vodenice na Prolomskoj reci, i jedne od poslednjih u
topličkom kraju, trajala je mesecima, zato što su on i komšije, koji su mu nesebično
pomogli, bili prinuđeni da ručno uklone stotine kubika zemlje, peska, granja...
Tek nakon emitovanja ove priče na RTS- u, uključila se i opština, koja je poslala
mašine jedan dan, a obećala je i dodatnu pomoć.

Da je, nakon višemesečnog zastoja, vodenica Slobodana Ćirića ponovo počela sa radom,
brzo se pročulo u kuršumlijskom kraju. U ovim zimskim mesecima jela od kukuruznog
brašna, kao i proja, uobičajeno su na trpezi meštana, koji su, poput Miroslava
Dragojevića iz Rudara, sa nestrpljenjem čekali da kukuruz ponovo samelju na potočari.

"Mi po malo to donesemo, ne seje se to ko nekada, ali eto da ima za proju, kačamak,
dođemo i ovako, posedimo", kaže Miroslav Dragojević, selo Rudare.

Iako je tokom svakodnevne, višemesečne popravke vodenice bilo brojnih problema,
naizgled i nerešivih, njen vlasnik Slobodan kaže da ipak nije gubio nadu da će se
vodenični točak ponovo zavrteti i da će on nastaviti posao, koji izuzetno voli.

"Vodenicu smo pustili, ona sada radi, volja je bila ogromna. Ja sam bio uporan,
mada sam jedno vreme hteo i da odustanem jer je bilo previše posla, previše je to
bilo uništeno", kaže Slobodan Ćirić, vlasnik poslednje vodenice na Prolomskoj reci.

Slobodanova vodenica se nalazi pored samog puta ka Prolom Banji, kojim godišnje
prođe na desetine hiljada turista. Kada radi, mnogi od njih svrate, i uz prvoklasno
brašno, koje ponesu, neplanirano dožive i nezaboravne trenutke.

"Jedna lepota, biser. Ukotvljena između ovog stenja i kamenja, naslonjena na glavni
put ka Prolomu, greota je ne svratiti u tu vodenicu", kaže Mile Radojičić iz Leskovca.

Da se sačuva jedna od poslednjih vodenica u topličkom kraju, pomoći će i opština
Kuršumlija.

"Dobili smo saglasnost Srbijavoda da možemo sada na tokovima prvog i drugog reda
da intervenišemo i predvideli smo poziciju u budžetu, kako bi pomogli ovom čoveku
i zaštitili vodenicu", kaže predsednik opštine Kuršumlija Radoljub Vidić.

Do pre samo nekoliko decenija, na Prolomskoj reci radilo je tridesetak vodenica,
koje su brašnom snabdevale meštane okolnih sela. Sa migracijom stanovništva,
prepuštene zubu vremena, propadale su redom i vodenice, tako da je sada ostala
još samo Slobodanova.

RTS